Semillon

Alibernet

Vznikol v roku 1950 v Ukrajinskom vedeckom ústave vinohradníckom a vinárskom v Odese, krížením odrôd Alicante Bouschet x Cabernet Sauvignon.

Je to modrá muštová odroda určená k výrobe červených vín, ktorú zaraďujeme do skupiny farbiarok, t.j. odrôd ktoré obsahujú antokyaninové farbivá nielen v šupke ale aj v dužine. Pozitívom je kabernetová príchuť, ktorú si Alibernet priniesol od svojho rodiča. Vo vôni nájdeme tóny čerešne a kasiku. V menšom rozsahu sa pestuje v teplejších vinohradníckych polohách na Slovensku, kde zaberá necelé 1% celkovej výmery vinohradov.

Frankovka modrá

Starobylá odroda z ktorej vzniká elegantné víno rubínovočervenej farby, jemne výraznej arómy a zamatovej chuti.

Charakteristický odrodový buket po zrelom ovocí, jemná dubová, škoricová vôňa, primeraný obsah tanínu a nižšie kyseliny tvoria dokonale harmonické víno. Jedná sa o kríženca odrôd, ktoré doposiaľ nie sú známe ako ani miesto pôvodu, často sa spomína Nemecko alebo Dolné Rakúsko. Frankovka je typická stredoeurópska odroda rozšírená v Rakúsku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvátsku a čiastočne aj v Srbsku a Nemecku. Na Slovensku je najpestovanejšou odrodou na výrobu červených vín.

Pesecká leánka

Pesecká leánka alebo aj Feteasca regala, je biela odroda pôvodom z Rumunska , bola nájdená okolo roku 1920 v obci Danes.

Predpokladá sa že je výsledkom prirodzenej hybridizácie medzi odrodami Feteasca Alba a Grasa de Cotna. Prvý krát ju predstavil Domnule Gaspari v Bukurešti roku 1928 na Národnej výstave vína a ovocia. Pestuje sa najmä v Rumunsku, Moldavsku, čiastočne Maďarsku a Slovensku. Na Slovensko sa dostala už v roku 1914, kde bola vysadená v okrese Levice. Pesecká leánka dáva extraktívne a odrodovo výrazné víno s harmonizujúcou hladinou kyselín a alkoholu, plnej harmonickej ovocnej chuti a jej vôňa je výrazná, jemne kvetinová s muškátovými tónmi.

Mília

Mladá biela muštová odroda rýdzo slovenská, ktorá je určená na výrobu bielych vín.

Vyšľachtená bola na Výskumnej stanici vinohradníckej a vinárskej v Šenkviciach., kde v roku 1973 kríženie medzi materskou odrodou Müller-Thurgau a otcovskou odrodou Tramín červený vykonali I.Novák, V.Bobenková a M.Matochová. Víno z Mílie je jemne aromatické, korenisté, extraktívne, s príjemnými a jemnými kyselinami. V roku 2002 bola zapísaná do Listiny registrovaných odrôd.

Noria

Mladá muštová odroda určená na výrobu bielych vín.

Noriu zaraďujeme medzi najkvalitnejšie odrody svojimi vlastnosťami. Jej vína sú harmonické s jemnými kyselinami a s arómou pripomínajúcou Semillon. Bola vyšľachtená v roku 1974 na Slovensku v bývalej výskumnej stanici vinohradníckej a vinárskej vo Veľkom Krtíši – šľachtiteľkou A. Foltánovou. Pôvodne sa predpokladalo, že sa jedná o kríženca odrôd Rizling rýnsky a Sémillon, ale analýzou DNA bol zistený pôvod Ezerjó x Tramín červený. Odroda je typovo podobná Rizlingu rýnskemu. Zaregistrovaná bola v roku 2002.

Semillon

Starobylá muštová odroda, oceňovaná hlavne odborníkmi.

Vína sú vysokej kvality, extraktívne, sladké, s jemným odrodovým buketom. Pochádza z Francúzska, pravdepodobne z regiónu Bordeaux. Rodičovské odrody nie sú známe, no napriek tomu že je podobná odrode Sauvignon Blanc, testy DNA nikdy nedokázali ich príbuznosť. Odrodu preslávili predovšetkým ušľachtilé, sladké botrytické vina, produkované hlavne vo francúzskych vinárskych apeláciách AOC Sauternes a barsac. Názov odrody v sebe nesie skomolený názov mestečka Saint-Émilion.